Fizjoterapia to nieodłączna część rehabilitacji, więc warto z niej skorzystać, kiedy chcemy powrócić do zdrowia po chorobie lub urazie. Wskazana jest przede wszystkim u osób, które odczuwają ból w obrębie kręgosłupa i stawów obwodowych. Wizyta u fizjoterapeuty pozwoli uniknąć poważnych i długotrwałych skutków zmian w organizmie.
Fizjoterapeuta zajmuje się diagnostyką funkcjonalną i leczeniem narządów ruchu. Leczenie prowadzone jest za pomocą środków niefarmakologicznych i nieoperacyjnych. Specjaliści tej dziedziny leczą lub nadzorują leczenie pacjentów z zaburzeniami neuro-mięśniowymi, mięśniowo-szkieletowymi, sercowo-naczyniowymi oraz oddechowymi.
Fizjoterapeuta może ściśle współpracować z lekarzami takich specjalizacji jak: ortopeda, lekarz rehabilitacji medycznej, neurolog, również z innymi, gdy zajdzie taka konieczność.
Głównym celem pracy fizjoterapeuty jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta. Rehabilitacja ma wyeliminować ból i ograniczenia ruchowe pacjenta, poprawić komfort życia.
Podstawą pracy z pacjentem – przed docelową terapią – jest przeprowadzenie diagnostyki funkcjonalnej, w której kluczową rolę odgrywa szerokie i możliwie całościowe spojrzenie na działanie organizmu człowieka, zgodne z modelem bio-psycho-socjalnym (sposób holistyczny).
Pierwszym krokiem fizjoterapii jest dokładny wywiad – rozmowa z pacjentem. Następnym – terapia manualna, analiza dostępnych badań obrazowych i konsultacji lekarskich. Dopiero wówczas terapeuci przystępują do indywidualnej terapii. Jeśli niezbędna jest dodatkowa diagnostyka, kierują pacjenta na dodatkowe badania lub konsultację.
Najważniejsze w działaniach fizjoterapeutów są możliwie szybki powrót pacjentów do pełnej aktywności i poprawa komfortu życia.
W swojej praktyce fizjoterapeuci bardzo cenią współpracę ze specjalistami innych dziedzin. Rozwijając współpracę interdyscyplinarną, starają się, aby prowadzona terapia była kompleksowa. Może to być konsultacja w zakresie wyników badań lub seria zabiegów. Wskazówki, dodatkowe zalecenia mają sprawić, że pacjent będzie czuł się coraz lepiej, a terapia przyniesie zamierzone efekty.
W GlivClinic oferujemy rehabilitację po zabiegach, rehabilitację ortopedyczną, pourazową – pacjent uzyskuje określoną pomoc w zależności od potrzeb, terapia jest ustalana indywidualnie.
Do fizjoterapeuty można zgłaszać się z następującymi dolegliwościami:
Kwalifikacji konkretnych objawów towarzyszy analiza wyników badań diagnostycznych oraz omówienie dolegliwości z pacjentem. Rehabilitacja jest procesem, czas trwania i intensywność ustala się w zależności od stanu i potrzeb pacjenta.
Z porady i usług profesjonalisty w zakresie fizjoterapii można także skorzystać w przypadku urazów takich jak:
Wczesna rehabilitacja pozwoli zapobiec pogłębianiu się urazu, a nawet go wyeliminować. To też szansa na szybszy powrót do uprawiania sportu.
Fizjoterapeuta jest w stanie pomóc również w takich sytuacjach jak:
Profesjonalne działanie fizjoterapeutów obejmuje nie tylko diagnostykę i masaż leczniczy. Po kwalifikacji problemu pacjent może otrzymać serię zabiegów. Mogą okazać się wystarczające w konkretnej dolegliwości, z którą zgłasza się pacjent albo stanowić uzupełnienie pracy w gabinecie, na przykład masażu.
W pracy z najmłodszymi pacjentami fizjoterapeuci koncentrują się często na tym, aby niwelować wady postawy. Bardzo istotna jest świadomość, jak ważne są wczesne rozpoznanie i konsekwencja działania.
Jeśli nie pojawiają się jeszcze fizyczne dolegliwości, regularne ćwiczenia pomogą uniknąć problemu w niedalekiej przyszłości. A gdy wada już się rozwija, terapia może wciąż przynieść zamierzone efekty.
Fizjoterapia to dla pacjentów najlepsze rozwiązanie w przypadku dochodzenia do zdrowia po zabiegach operacyjnych lub udarze. Będzie również idealnym rozwiązaniem dla Pacjentów po złamaniach, unieruchomionych lub też borykających się z chorobami zwyrodnieniowymi, na przykład stawów.
Zabiegi fizjoterapeutyczne oraz właściwie dobrane ćwiczenia będą w tym przypadku uzupełnieniem kompleksowej rehabilitacji.
W pracowni fizjoterapii i rehabilitacji Centrum Medycznego GlivClinic zapewniamy pacjentom zaangażowanie, pełną analizę dokumentacji medycznej, diagnostykę oraz konsultacje z innymi specjalistami, np. ortopedą. Specjalizujemy się w terapii manualnej.
Terapia manualna to nie masaż relaksacyjny, choć może nosić znamiona relaksacji, szczególnie gdy ból związany z dolegliwościami ustępuje.
Nasz zespół to fachowcy, którzy mają doświadczenie zawodowe, stosują w stosunku do pacjenta indywidualne podejście i chętnie odpowiadają na pytania.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą GlivClinic. Aby umówić się do specjalistów konkretnej dziedziny, również do fizjoterapeutów, możesz skorzystać z wygodnej rejestracji online przez widget dostępny na naszej stronie bądź portal Znany Lekarz.
Zadbaj o zdrowie i rozpocznij rehabilitację w Gliwicach dostosowaną do swoich potrzeb i problemów.
***We send one a month.