Zapoznaj się z naszymi zasadami bezpieczeństwa TUTAJ

Media o nas

rmf

Blue Monday. Najbardziej depresyjny dzień w roku

Jak podkreśla psycholog Justyna Soroka, najbardziej narażone są tu osoby między dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia, szczególnie kobiety. Jeśli przeżywamy nieprzyjemne uczucia, mamy skłonności do stanów depresyjnych, do tego jeszcze dojdą takie czynniki jak brak słońca, zimno, początek roku i pojawiające się myśli o kolejnych, trudnych dniach pracy, a w mediach słyszymy informacje o ‘Blue Monday’ - zaczynamy w to wierzyć - wyjaśniła specjalistka.

Czytaj więcej
na temat

Cukrzyca i zakażenie koronawirusem. Diabetolodzy mówią, jak nie zostać z tzw. długiem covidowym

Teraz, w dobie pandemii, słyszę od pacjentów, że siedzą non stop w domu, zero ruchu i wysokie cukry. To poważny błąd – mówi dr Małgorzata Błońska-Zyber, diabetolog ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Dlaczego? Osoba zmagająca się cukrzycą powinna być aktywna, warto wyjść na spacer, korzystać z dobrodziejstwa np. nordic walkingu. Zdecydowanie odradzam spacery po sklepach, zalecam aktywność w parku, w lesie – dodaje lekarka.

Czytaj więcej

Ta lekarka pobiera wymazy w kierunku koronawirusa. Mówi o sobie: "Nie jestem bohaterką"

– Wydaje się, że najważniejsze dla wszystkich jest przestrzeganie zaleceń: zakładanie masek, częste mycie rąk, dezynfekcja, unikanie bezsensownego dotykania takich miejsc, których dotyka bardzo wiele osób np. uchwytów, poręczy. Powinniśmy mieć takie nawyki – dodaje dr Dołaszyńska-Żółkiewska.

Czytaj więcej
dibetolog

Knurów: „ Wychowujemy zdrowe i aktywne dzieci” bezpłatne konsultacje i wizyty dietetyczne.

W ramach konsultacji przewiduje się przeprowadzenie wywiadu medyczno-żywieniowego, analizę składu ciała, analizę dotychczasowego sposobu żywienia i upodobań kulinarnych a następnie ustalenie zasad dalszego postępowania żywieniowego. Spotkanie połączone będzie z konferencją, którą poprowadzi dietetyk Pani Dominika Treszczotko.

Czytaj więcej

Kolejne respiratory trafiły do gliwickiego szpitala

— Respiratory są niezwykle istotną częścią prowadzenia pacjenta w stanie niewydolności oddechowej — podkreśla dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska z gliwickiej placówki.

Czytaj więcej

Lekarka z Gliwic opowiada o walce z koronawirusem. "Rano muszę zjeść porządne śniadanie. Potem nie ma czasu na posiłek"

Dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska, na co dzień jest chirurgiem, pracuje w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Teraz kieruje specjalnym zespołem, który odpowiada m.in. za kontrolę sytuacji epidemiologicznej w lecznicy.

Czytaj więcej
na temat

Czerniak atakuje młodych ludzi i nie ma litości. Mity na temat zmian skórnych mają się dobrze

– Walka z wcześnie wykrytym nowotworem jest zdecydowanie prostsza niż z takim, który na wykrycie czekał zdecydowanie zbyt długo. Leczenie jest wtedy skomplikowane: to tzw. terapia celowana jak i leczenie w formie immunoterapii. Warto dać sobie szansę. Ulga, gdy okaże się po zbadaniu znamienia, że to nic złego jest bezcenna – podsumowuje dr Dołaszyńska-Żółkiewska.

Czytaj więcej

To podstępna choroba która często przebiega bezobjawowo. Dziś Światowy Dzień WZW

Jak podkreśla dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, WZW to faktycznie „cichy zabójca wątroby”, a część osób (wg niektórych źródeł nawet połowa) nie ma pojęcia o chorobie. Dowiadują się np. w czasie badań przed planowym zabiegiem operacyjnym. Niezwykle trudno jest określić, gdzie i kiedy do zakażenia doszło: czy było to np. w czasie wizyty w gabinecie stomatologicznym, w czasie zabiegów kosmetycznych czy podczas wykonywania tatuażu. Dr Dołaszyńska przypomina jednak, że jeśli w porę zostanie podjęte odpowiednie leczenie, a pacjent będzie się stosował do wszelkich zaleceń – są szanse na powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Czytaj więcej

Mean platelet volume-to-lymphocyte ratio: a novel biomarker associated with overall survival in patients with nonmetastatic clear cell renal cell carcinoma treated with nephrectomy.

Renal cell carcinoma is a highly aggressive malignancy that causes significant morbidity and mortality. The rising number of newly diagnosed renal tumors results in a great need to search for new preoperative markers to evaluate the course of the disease and to help select patients who would benefit the most from additional postoperative care. The aim of our study was to evaluate the prognostic value of mean platelet volume-to-lymphocyte ratio (MPVLR) in patients undergoing nephrectomy for nonmetastatic clear cell renal cell carcinoma (ccRCC)

Czytaj więcej
polskie radio glivclinic

Ekspert radzi: jak sobie radzić z COVID-19

Każdy może zarazić się koronawirusem, ale nie u wszystkich objawy są takie same. Jedni przechodzą chorobę bezobjawowo, u innych jej przebieg jest ostrzejszy. Dotychczasowe obserwacje wskazują na to, że większość zakażonych przechodzi COVID-19 łagodnie i leczy się w domu. I choć wiemy, jak radzić sobie z przeziębieniem i grypą, których objawy są podobne, warto dowiedzieć się, co sugerują lekarze w przypadku łagodnego przebiegu COVID-19. Z dr Anną Dołaszyńską-Żółkiewską z GlivClinic w Gliwicach rozmawia Anna Sojka.

Czytaj więcej
tvpinfo

Coraz więcej szczepionek dociera do Polski

Narodowy Program Szczepień przyspiesza, coraz więcej szczepionek dociera do Polski. Liczymy na większe dostawy w końcówce kwietnia; to oznacza, że będziemy mogli pierwszą dawką zaszczepić około 6 mln obywateli.

Czytaj więcej